Dębowa 11, Gabryelin 05-505

Szybka diagnoza ADHD dla dorosłych

Etapy diagnozy ADHD DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

  • Wywiad z rodzicami dziecka stacjonarnie lub online (60 min)

Podczas pierwszego spotkania diagnosta zbiera informacje od rodziców dziecka na temat jego funkcjonowania w szkole i w domu oraz zauważanych przez nich trudnościach na co dzień. To również czas na zadanie nurtujących rodziców pytań na temat diagnozy i funkcjonowania dziecka.

  • Test diagnostyczny CONNERS, połączony z rozmową z dzieckiem/ nastolatkiem (120 min)
  • Omówienie wyników + przekazanie zaleceń stacjonarnie lub online (60 min)

Z opinią wystawioną od diagnosty należy zgłosić się do lekarza psychiatry w celu otrzymania oficjalnej diagnozy klinicznej niezbędnej do wdrożenia leczenia farmakologicznego.

Koszt : 750 zł

Mam ADHD - co to znaczy?

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej to jedno z najbardziej rozpowszechnionych zaburzeń typowych dla wieku dziecięcego. Najczęściej pierwsze objawy pojawiają się maksymalnie do 12. roku życia, ale nie zawsze diagnozowane jest wówczas ADHD. Rozpoznanie (online) nadpobudliwości psychoruchowej u osób pełnoletnich może nastąpić po stwierdzeniu następujących symptomów:

  • Zaburzenie koncentracji uwagi;
  • Nadruchliwość (tzw. nadpobudliwość ruchowa); 
  • Impulsywność (trudność w odraczaniu decyzji, w radzeniu sobie ze złością i doprowadzaniem zadań do końca).

Dotychczasowe badania pokazują, że nadpobudliwość psychoruchowa ma podłoże genetyczne — chodzi tu przede wszystkim o mutacje w obrębie genów, powikłania w trakcie ciąży i porodu oraz nieprawidłowości w pracy i strukturze ośrodkowego układu nerwowego. To właśnie te czynniki są wskazywane jako odpowiedzialne za pojawienie się ADHD. Leczenie na szczęście daje jednak dużą nadzieję na w pełni satysfakcjonujące życie i sukcesy na wszelkich polach życia. 

Jak rozpoznać AHD? Typowe objawy w codziennym życiu

Kryteria diagnostyczne jasno mówią, czym jest nadpobudliwość, ale można zastanawiać się, jak w praktyce wygląda ADHD. Pierwsze objawy mogą być zauważalne już we wczesnym wieku dziecięcym. Rodzice zgłaszają, że ich dzieci z ADHD częściej płakały niż inne, były bardziej drażliwe, mniej spały, a niektóre mamy twierdzą nawet, że w życiu płodowym dzieci częściej kopały przed urodzeniem. 

O młodych Pacjentach z ADHD często mówi się, że są niegrzeczne, ale jest to bardzo krzywdzące. Psychologowie często mówią za to, że dzieci “biegają, zanim nauczą się chodzić” — są niespokojne, trudno im “usiedzieć w jednym miejscu” i skupić uwagę. Stąd też tak często mają problemy w szkole. Gdy na tym etapie pojawi się terapeuta i psychiatra dziecięcy i zdiagnozuje ADHD, dziecko ma dużą szansę na złagodzenie objawów i osiąganie sukcesów szkolnych.

Zgłoś się! Nie zwlekaj